דומה אבל שונה – אותנטי או לא אותנטי

מלי קדוש – מוסמכת האגודה לגרפולוגיה מדעית ישראל וחברה בארגון בודקי זיופים בארה”ב NADE=National Association of Document Examiners

חתימה על, המחאה, הסכם ערבות, שטר מכר, חוזה, הסכם עבודה, הסכם ממון, משכנתא, ייפוי כח, צוואה, כל כך הרבה חתימות אנחנו חותמים במהלך חיינו. לרוב אין לנו בעיה לזהות האם זו חתימתנו או לא. כאשר נקלעים למחלוקת סכסוך בין אם משפטי בין אם בין הצדדים עולה השאלה האם החתימה אותנטית או לא. לעיתים ישנם מצבים שהחתימה מאד דומה וגם האדם שחתימתו עומדת לבדיקה לא בטוח שאכן חתם או חתם.

ישנם סוגים שונים של זיופים :

חיקוי חתימה – האדם מכיר ויודע איך נראית החתימה שהוא רוצה לזייף והוא מנסה לחקות אותה או עי ידי זה שהוא מסתכל על דגם החתימה ומנסה לצייר אותה או ע”י זה שהוא נעזר בעזרים שונים. אופייני למצב בו למזייף יש קשר כלשהו לאדם ויש לו אפשרות להשיג דוגמאות חתימה של האדם כדגם לחיקוי
המזייף עסוק מאד בניסיון לחקות את צורת החתימה, כך שהוא כותב בקצב איטי, פחות קולח ופחות שטפי, גם אם יש לו דגם חתימה הוא מתקשה להבחין בכל הניואנסים כמו גם מתקשה להתעלם מאפיוניי הכתב שלו. התוצאה תראה שחיקוי שונה מטווח החתימה של הכותב, כמו גם יש ירידה באיכות הקו.
הצורך להתמקד בחיקוי תמונת החתימה גורם להאטה בקצב הכתיבה ולירידה באיכות הקו, בעיקר בקווים בהם הקו משנה את כיוון התנועה.

חתימה בשם אחר – מתוך כוונה ליצור הטעייה אבל בלי שהמזייף יש בפניו דגם של החתימה, הוא חותם בלי שהוא מנסה לחקות את החתימה כיוון שלרוב הוא לא יודע איך החתימה אמורה להיות אופייני במקרים של צקים גנובים.
בחתימה בה למזייף לא היה דגם של החתימה, נבחן בדר”כ את סוג הקו, לחץ הכתיבה, דפוס הלחץ, שטף הכתיבה, פרישה של החתימה במרחב, ציר כתיבה, איפיוני כתביה שהאדם לא מודע להם ויכולים להצביע על כך שלא מדובר באותו חותם כי אם בשני אנשים שונים.

העתק הדבק – copy paste – המזייף מצטייד בחתימה אותה רוצה לזייף ועושה עליה copy paste, לוקח אותה ממסמך מסוים גוזר אותה, כל עניין המחשב מאד מסייע פה ולמעשה מצמיד אותה למסמך חדש. האדם שחתימתו נמצאת על המסמך במצב לא פשוט, אכן זו חתימתו אבל הוא משוכנע שלא חתם על מסמך עם תוכן כזה.
אנשים המזייפים חתימה משוכנעים שאם ישתמשו בשיטת קופי פייסט לא ניתן לזהות את הזיוף. ראשית לעיתים המזייף מותיר סימנים חשודים על הדף שמסגירים את העובדה שנעשה שימוש ב- copy paste,
בנוסף אם ניתן לאתר את המסמך ממנו גזר המזייף את החתימה הרי שמדובר בזיוף של 100%. למרות שלאדם יש איפיוני כתב דומים בחתימותיו הרי שאין שום אפשרות שאדם יחתום את אותה חתימה בדיוק של 100% במסמכים שונים או אף שתי חתימות באותו מסמך.
לעיתים המזייפים גוזרים את החתימה אך משנים מעט את המימדים שלה בכדי לשוות לה מראה מעט שונה, גם זיופים מסוג זה ניתן יהיה לזהות ולקשור לחתימה המקורית.

זיוף עצמי – מצב בו האדם החותם במכוון משנה את מראה חתימתו מסווה את חתימתו מנסה לייצר תמונת חתימה שונה בכדי שהוא יכול לטעון שזו לא חתימתו
בשנים האחרונות שיטת זיוף זו תופסת תאוצה, אנשים מניחים שאם ישנו את חתימתם את תמונת החתימה, יוכלו בהמשך הדרך לטעון שזו לא חתימתם.
בפועל ישנם איפיוני כתב שהאדם לא יכול לשנות ולא יכול לשלוט בהם והם אלה אותם בוחן המומחה לעומק, סוג הקו, שטף הכתיבה, דפוס הלחץ, עצירות אופייניות לכותב, זיזים בקו. ישנם איפיוני כתב שיכולים לקשור בין החותם לבין הניסיון שלו לייצר זיוף עצמי.

אלה הסוגים המרכזיים של סוגי זיופי החתימות, אם נתקלתם במחלוקת יש אפשרות לברר את המחלוקת עם גרפולוג משפטי שהוא גם מומחה לזיהוי כתב יד.
רצוי מומחה שהוא גם גרפולוג משפטי גם מומחה לזיהוי כתב יד בעיקר אם אתם כבר נמצאים בהליך משפטי. ישנם שופטים בישראל שמעדיפים גרפולוג משפטי ישנם שופטים שמעדיפים מומחה לזיהוי כתב יד. פנייה למומחה שהוא גם וגם תענה להעדפות של מגוון השופטים.
בארץ יש מעט מומחים שמחזיקים בשני הכובעים, המלצה שלי נסו להגיע אליהם.

חוכמת הכתב – בחוכמה ובמומחיות לזהות את הזיוף
גרפולוגית משפטית מומחית לזיהוי כתב יד וזיופים וממונה כמומחית מטעם ביהמ”ש

טופס יצירת קשר

Call Now Button