fbpx

איך להצליח במרכז הערכה? טיפים והמלצות מפי המומחים

מלי קדוש – מוסמכת האגודה לגרפולוגיה מדעית ישראל וחברה בארגון בודקי זיופים בארה”ב NADE=National Association of Document Examiners

יום שני, הטלפון מצלצל, שרון על הקו, שמחה לבשר לך יונתן שקורות החיים שלך נמצאו מתאימים לתפקיד המוצע ואני רוצה לזמן אותך למרכז הערכה.
יונתן :”אהמ.. מרכז הערכה, זה הכרחי? ראיון לא יספיק”
תגובה אופיינית נקבע לך מרכז הערכה וסף החרדה עולה, לאו דווקא בצדק, אך בשנים האחרונות מרכז הערכה הפך להיות אימת המועמד, אם כי כלל לא בצדק.
מפגש של מרכז הערכה הוא מפגש של קבוצת אנשים בדר”כ בין 8-12 שבהם מנסים המעריכים לזהות מי מבין המועמדים מתאים. המפגש נערך בדרך כלל במשרדי החברה, הזדמנות מבחינת המועמד להתרשם מהחברה, מהאווירה, מסגנון הלבוש ואפילו מהפינוקים במטבח.
מרכז הערכה כולל לרוב היכרות עם המועמדים, משימות אישיות, משימות קבוצתיות, משחקי תפקיד ומבחנים ממוחשבים.

אז איך אפשר להצליח במרכז הערכה? מספר כללי זהב

הקפד להגיע כ- 10 דק’ לפני המועד שנקבע לך, לבוש בצורה ייצוגית, גם אם אתה אוהב את הטי שירט האופנתית שקול חולצה מכופתרת. הגעה טרם הזמן תאפשר לך להיכנס לחברה בצורה נוחה, תאפשר לך כמה דק של המתנה, התבוננות בנעשה, אולי עיון בחזון החברה שלרוב מוצג, התרשמות מהאווירה ואף יצירת קשר ראשוני עם מעומדים נוספים.

הקפד להתנהל בנימוס כבר משלב הקבלה הראשונית ע”י נציג החברה. אם פנית בחוסר סבלנות למזכירה או לפקידת הקבלה תהיה בטוח שהמידע יועבר מידית למנחה של מרכז הערכה. כל התנהגות חריגה ולא מקובלת מיד תדווח, פנייה קצרת רוח, שיחה טלפון קולנית בלובי המשרד, דרישות מוגזמות בהכנת קפה, בדיחות על החברה לא יתקבלו בעין יפה.

במהלך המפגש חשוב לשדר רצינות הקשבה וכבוד הן למנחה מרכז הערכה הן לאנשים הסובבים אותך, גם אם אתה משוכנע שהדובר לא חכם, טועה או אומר דבר מטופש הקפד לא לשתף בזאת את חברי הקבוצה. תשובות מצוינות שלך בצד חוסר כבוד וסובלנות לאנשים שונים ממך לא יזכו אותך בנקודות חיוביות.

היכרות אישית בדר”כ מרכז הערכה מתחיל בהיכרות אישית, לעיתים אתה נדרש להציג את עצמך, לעיתים ניתנות לך כמה דק להכיר את היושב לצדך, כאשר כל אחד מכם מציג את בן הזוג שלו לשיחה. רצוי להגיע מוכן למפגש כזה עם מספר משפטים על עצמך, רצוי להיות ממוקד בעיקר ולכוון את ההצגה לדרישות התפקיד, את מנחי מרכז הערכה מעיין יותר מה למדת ואיפה עבדת פחות שם החתול שלך.
אם התבקשת להציג אדם אחר בקבוצה רצוי שתדאג לקבל ממנו מידע לגבי גיל השכלה מקומות עבודה וכן משהו קצת יותר אישי. לעיתים בשלב זה מבקשים מועמדים נייר לכתוב את הנאמר, לרוב תיענו בשלילה, המנחה רוצה לבדוק אם אתם מצליחים למקד את עצמכם באחר ואם אתם מסוגלים למרות הלחץ הראשוני לזכור מספר משפטי מידע על בן הזוג. אפשר להוסיף גם התרשמות אישית שלכם מהאדם, כמובן רק אם יש לכם משהו חיובי לומר על האדם, לא ביקורת לא התבדחות, זה לא יתקבל בעין יפה.

משימות אישיות תוגדר לך משימה אישית שבה אתה אמור לתכנן, לבצע בעצמך- לא להיעזר באחרים. נסה להיות מגוון מיוחד כדי שתוכל לבלוט מעט מעל השאר. קח לעצמך דקה למחשבה לפני שאתה יוצא לדרך. זו הזדמנות גם לאנשים פחות דומיננטיים להביע את עצמם, לנסות לעורר עניין ביכולת שלהם ובתרומה שלהם. למרות חוסר הנכונות שלך למקד את כל תשומת הלב בך נסה להביע את עצמך בביטחון ובהחלטיות, לעיתים פחות חשוב המסר, חשוב יותר איך זה נאמר ומהם הטיעונים שאתה בוחר לשכנע בהם.

משימות קבוצתיות משימות בהן אתה נדרש לשתף פעולה עם הסובבים אותך אם זה בדיון קבוצתי אם בבנייה של משימה או בביצוע טכני. חשוב להיות מעורב בכל הדרך, לא לצפות מחברים בקבוצה שיעדכנו אותך מה נעשה עד עכשיו ומה נותר לעשות, חשוב להיות מעורב, אם מדובר בדיון קבוצתי השתדל להיות בין ה-3 הראשונים שמדברים, גם אתה לא בטוח בטיעונים שלך, נסה לבחור נושא אחד ולשכנע בו את הקבוצה. חשוב מאד לכבד גם דעות שונות משלך, אם אתה חש בנוח בדיון נסה לבדוק האם יש מועמדים שקטים במיוחד נסה לשתף אותם בדיון, זה יעיד הן על רגישות לאחר הן על יכולת להתייחס לקבוצה כיחידה.

משחקי תפקיד ברוב מרכזי הערכה ישנן משחקי תפקיד, סימולציות בהן מוגדרת סיטואציה מעולם התוכן של החברה שבה אתה נדרש להגיב למצב. חשוב לקרוא בעיון את הגדרת המצב, להתייחס לכל ההערות בסימולציה ולנסות להפעיל שיקול דעת איך להגיב. אל תנסו לרצות את מנחה מרכז הערכה. אל תנסו להתחכם ואל תהפכו זאת לבדיחה, התייחסו למשחק התפקידים ברצינות רבה, כאמור אולי לא תבחרו בתשובה הכי מתאימה אך אם תהיה הנמקה וחשיבה זה יספיק לצורך התרשמות מכם. מנחה מרכז ההערכה לוקח בחשבון שאתם לא מכירים את כל התשובות למצבים השונים.

התנהגות כללית במהלך המפגש רצוי להיפרד מהנייד להניחו בשקט בתיק או בכיס, להניח את התיק מעיל בצורה מסודרת, לא לשבת לחבק את התיק כל המפגש, משדר לחץ, או זלזול. הקפידו להישמע להוראות, אל תנסו להתחכם או לעגל פינות. אם הגישו לכם שתייה וכיבוד אתם מוזמנים לקחת, אם לא הגישו לכם אל תוציאו מהתיק נשנושים או כריך. בקבוק שתייה בהחלט ניתן להוציא מהתיק גם אם לא הוגשה לכם שתייה. המפגשים של מרכזי הערכה נוטים להיות די ארוכים רצוי שתצטיידו בכריך ושתייה לשעת ההפסקה, אל תבנו על כך שתוכלו לרכוש מסביב. לא תמיד תינתן הפסקה מספיק ארוכה. השתדלו לצאת לשירותים בהפסקות שנקבעו ולא בין לבין, זה מסיח את דעתם של המועמדים ומפריע למהלך התקין. אם אין ברירה- בקשו בנימוס השתדלו במשימת כתיבה שאותה אתם יכולים להשלים מאוחר יותר.

להיות אתה עצמך זו העצה הכי חשוב, הגיעו בטוחים בעצמכם, מכירים בערך עצמכם, נסו להתנהג בטבעיות זה יוציא מכם את הצדדים שאתם מעריכים ומחשיבים ופחות לפעול בדרך נוקשה לחוצה ודרוכה שתוציא מכם התנהגויות פחות טבעיות.

טופס יצירת קשר

    Call Now Button