התחלה חדשה בכתב היד

מלי קדוש – מוסמכת האגודה לגרפולוגיה מדעית ישראל וחברה בארגון בודקי זיופים בארה”ב NADE=National Association of Document Examiners

שנה חדשה התחלה חדשה – הזדמנות לסכם ולבחון

שנה חדשה היא תמיד הזדמנות לסכם, לבחון את השנה שחלפה.
כולנו מסיימים שנה וכל אחד מאיתנו בוחן במה הוא השתנה השנה, מה השתפר בחייו מה פחות, עד כמה הוא תרם למשפחתו, לקהילה.
אחרי הסיכומים שוב תחושה של התחלה חדשה, של הזדמנות לשנות לשפר, לייעל ולהצליח יותר. אולי זה האופי האופטימי שלי אבל שנה חדשה בהחלט מרגשת אותי.
אומנם תחושת החגיגיות חולפת לה די מהר בין תפוחים בדבש, דגים, ומיני מטעמים אבל אנו נשארים עם השאיפות הרצונות והחלומות.

בכתב היד שלנו, בגרפולוגיה שבוחנת את כתב היד, ישנה תופעה הדומה לשנה החדשה. בכל משימה חדשה שאנו לוקחים על עצמנו ישנו רצון לפעול בצורה מסודרת מאורגנת, להגיע לתוצאות מרשימות, להקפיד לטפל בפרטים קטנים כגדולים, להגיע למסקנות הנכונות, כך גם בכתב היד.
בבדיקה הגרפולוגית נראה בתחילת הדף שיש יותר הקפדה על כתב ברור, על עיצוב של האותיות, על ארגון, על ניסיון ליצור רושם חיובי. הכול נבחן כחלק מתהליך של בדיקה של גרפולוג.

במשך הכתיבה, בבדיקה גרפולוגית של כתב היד, נראה שאנשים מרשים לעצמם להיות ספונטאניים ולבטא את עצמם, נראה שיש התרופפות מעטה של המשמעת, פחות קפדנות והקפדה על כל קוצו של יוד ויותר ביטוי אישי.
למעשה כאשר אנו בוחנים כתב יד, יתייחס הגרפולוג בעיקר לחלק האמצעי של הדף, החלק שמייצג את האדם יותר מאשר תחילת הדף, או בסופו. זה כלל שמלווה את הגרפולוג התעסוקתי בבואו לתאר אדם ע”פ כתב ידו.

נראה בתחילת הדף שיש ניסיון להרשים, ליצור תדמית חיובית, אדם עדין מודע לנושאים יותר צורניים של הכתיבה. במהלך הכתיבה נראה בבדיקה הגרפולוגית שמתרופפת מעט המשמעת ואדם מתמקד יותר בעיקרי הדברים ופחות בצורה או ב-איך הוא נראה.

כאשר הגרפולוג בוחן את כתב היד בסוף הדף האדם שוב מנסה לבחון את תוצאות משימת הכתיבה ושוב יש נטייה ליישר שורות, לכתוב בצורה יותר מסודרת ומאורגנת, להקפיד יותר על עיצוב אותיות וכך הלאה.
אם כך ברוב המקרים נראה שוני מסוים בין הכתיבה בתחילת הדף, אמצע הדף וסוף הדף ממצא שיעלה בבדיקה של גרפולוג.

דוגמת כתב היד של אלברט איינשטיין שהתפרסם בעיתונות

במכתב איינשטיין מקניט את מישל בסו חברו על התנצרותו ובמקביל מתרשם מנכונותו של בסו למרות התנצרותו, ללמוד עברית

כאמור גם על הגרפולוג חלה החובה לא להסיק מסקנות נמהרות, עדין נמצא אנשים שאצלם השינויים על פני הדף בכתב היד הם מינוריים אם בכלל. גרפולוג שבוחן כתב יד יכול לזהות שישנם אנשים שפועלים בדרך נוקשה, לא מרשים לעצמם ביטוי ספונטאני וחופשי ולכן אצלם כמעט שלא נראה שוני, הכתב יראה לאורך כל הדף כמעט זהה לחלוטין.
ברוב המקרים הגרפולוג ייחס לאנשים אלה מחיר רגשי לא קטן בדרישה שלהם מעצמם לעמוד כל הזמן על המשמר, בחוסר האפשרות לבטא רגשות וצרכים משתנים שלהם.

כתב יד של פרויד גם בגיל 74 ישנה הקפדה שלו על כל פרט ופרט בכתב היד

דוגמה אחרת לשוני בכתב היד נמצא בבדיקה הגרפולוגית אצל אותם אנשים שלא בולטים ביכולתם לתכנן ולהתארגן לטווח הארוך ולכן בסופה של המשימה נלחצים מאד בכדי לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעים.

מנכ”לים ומנהלי משאבי אנוש נעזרים בגרפולוגים בכדי לקבל מידע האם המועמד אותם הם מראיינים יכול לעמוד בלחצים, יכול לפעול בסביבת עבודה דינמית ואינטנסיבית, או שעל סמך הניתוח הגרפולוגי ניתן לראות שהמועמד נוטה להילחץ אם נדרש לעמוד בלוחות זמנים תובעניים.

בכתב היד נראה לכך ביטוי בסוף הדף שבו אדם מצופף שורות, מצמיד מילים, לעיתים שורות עולות אחת על השנייה, למרות שלאורך דף הנייר האיש ידע לשמור על מרחקים סבירים.
על הגרפולוג מוטלת המשימה לאבחן האם השינוי בכתב יד נובע מהסיבות שצוינו לעיל או נובע מאופי תנודי, לא עקבי לא צפוי, וכך הלאה.

הגרפולוג יבחן כתב יד מבחינת מספר מאפיינים המופיעים בכתב היד ולא יגדיר אופיו של אדם על סמך התרשמות רק ממאפיין כתב יד אחד.

הגרפולוג כאיש מקצוע עושה אינטגרציה של מאפייני כתב היד ומהם מגבש מסקנות לגבי אופיו של אדם.
כך גם עליכם האחריות לא לגבש מסקנות או הערכות על אישיותם של הקרובים אליכם רק מהתבוננות קצרה ושטחית בכתב ידם.

טופס יצירת קשר

Call Now Button