ויטליות בצד משבר הקורונה

מלי קדוש – מוסמכת האגודה לגרפולוגיה מדעית ישראל וחברה בארגון בודקי זיופים בארה”ב NADE=National Association of Document Examiners

משבר קורונה – עד לפני זמן לא קצר אף אחד מאיתנו לא הכיר את הווירוס ממשפחת הקורנה את קוביד 19 אבל מאז כולנו כבר מומחים לבדיקות אפידמיולוגיות ולכולם יש שיטות לגבי הטיפול הראוי.
איך משפיעה ויטליות=חיוניות של אדם, על היכולת שלו להתמודד עם משבר ואיך זה בא לידי ביטוי בכתב היד?
תגובות שונות נמצא אצל אנשים שונים למצב של מתח וחרדה. משאננים, אופטימיים להחריד, ואנשים שלא מוכנים למלא אחר שום הוראה של נקיטת אמצעי זהירות ועד לאותם אנשים שמזה חודשים חיים בחרדה אין קץ, עולמם סובב אך ורק סביב איום הקורונה, וכל הניסיונות לדבר איתם על סיכויים והסתברות נתקלים בחוסר יכולת להקשיב ולהשתכנע.
הפעם החלטתי לנסות ולבחון את יכולת ההתמודדות של אדם עם משברים, יכולת ההתאוששות שלו והיכולת להמשיך הלאה להיות אדם יוצר, יוזם, פעיל, חברתי ותורם.
מי הם אותם אנשים שיצליחו להתאושש ממשבר קשה כמו פיגוע, או ממשברים אחרים שמלווים את חיינו: גירושין, מחלה, קשיים כלכלים כישלון בבחינה או בעבודה וכד’. ולעומתם מי הם אתם אנשים שיתקשו להתאושש ממשבר כזה או אחר, שיזדקקו לסיוע חיצוני, לטיפול לתמיכה, ושיש סיכוי שאולי לעולם לא יחזרו להיות מה שהיו.
במחקר שנעשה על ילדי עוטף עזה, שלאורך זמן חיו בסביבה שהייתה מלווה באיום בטחוני, ילדים שנאלצו פעמים רבות לשבת בממ”דים ושחשו איום אמיתי על ביטחונם ועל חייהם, נמצא ש90% מהילדים גדלים להיות מבוגרים בוטחים בעצמם, מתפקדים ללא חרדות וחששות שונים ביחס לאוכלוסייה ולעומתם 10% מהילדים יגדלו להיות מבוגרים חרדים, מתקשים בתפקוד במצבי לחץ וכד’.
אחד המימדים שנחקרים בתחום הזה ומהווים מפתח לתשובה על השאלה הוא- הוויטליות של האדם החיוניות שלו. אבן שושן מסביר שוויטליות זה חוש החיים, יצר החיים.
הוויטליות היא תכונה בסיסית איתה אנו נולדים וסביר שיש לה הסברים של שרידות בטבע, של מלחמה המאפשרת את המשך החיים, את המשך הפעילות של האורגניזם החי.
לרמת הוויטליות של האדם יש השלכות מרחיקות לכת לכל חייו. האדם הוויטלי עמיד יותר לגבי עומס, הוא מתעייף פחות מהאדם הלא ויטלי.
הישגיו של האדם הוויטלי רבים יותר, מבחינה כמותית. הוא מתחדש מהר יותר לאחר משבר או כישלון, מנסה לצמוח ממנו ופחות עסוק בתחושת הכישלון.
אדם ויטלי קולט ומבצע יותר מאדם פחות ויטלי אך עדיין זה לא אומר דבר על איכות הקליטה והביצוע שלו.
הוויטליות מתבטאת במרץ וגמישות בשעת עומס. היא מתבטאת ביכולת לשוב ולתפקד לאחר לחץ, כמו קפיץ שמותחים אותו עד קצה גבולות היכולת ומרגע שמרפים הוא חוזר לעצמו די במהירות.
הוויטליות מתבטאת בכוח טבעי, כושר התמדה בביצוע תוכנית ובמרץ המאפשר השגת יעד מתוכנן. האדם מתכונן לפעולה בהתאם לתפקידיו ועל סמך רצונו.
ויטליות אינה בהכרח כוח פיזי, שרירים או חוסן גופני. יש אנשים בעלי גוף ושרירים עם וויטליות חלשה, ויש אנשים עדינים, שאינם מצטיינים בכוח שרירים והם בעלי וויטליות חזקה. הוויטליות יכולה לפנות כלפי חוץ לפעולות כלפי העולם אך בהחלט גם משתקפת אצל טיפוסים מופנמים בכוח התמדה במחקר, בהרהור בשאלות.
הוויטליות אם כך היא כוח החיות היא היסוד לכל פעולה והיא מתבטאת היטב בכתב היד.
סימנים בכתב היד
איכות הקו- אצל הוויטלי נראה קו הומוגני, דינמי, זורם, אין שבירות בקו, אין רטט.
תנועת הקו- שוטפת, לא מופרעת אין עצירות ושינויים בכיוון התנועה
מתח הכתב- לרוב מתח נוקשה של הכתב יכול להעיד על כותב שישבר בתנאי מצוקה וסבל. מתח רפוי מדי מעיד על כותב שסביר שיתייאש מהר מדי.
לחץ הכתב- יכול להעיד על רמת חיוניות אם כי יש לקחת בחשבון שלעיתים אנשים עם לחץ חזק הם לא בהכרח אנשים עם חיוניות גבוהה. ישנם מקרים של אדם עם לחץ חלש וחיוניות טובה, זה מעיד על אדם שינסה לעקוף מכשולים או קשיים הוא לא נרתע מקושי אבל לא ינסה לחפש קשיים. אלה אנשים שיש להם אבחנה טובה מהם הדברים החשובים והם יתמקדו בהם.
מדגישה וחוזרת בגרפולוגיה לא נגבש מסקנה רק על סמך ממד אחד של כתב היד לכן חייבים להיות זהירים לפני שקובעים נחרצות.
דוגמאות של 2 כתבי יד –
נער בן 16- רמה גבוהה של ויטליות, קו הומוגני דינמי, מרץ, חיות, תנועה קדימה. נער זה פנה לסמים ואלכוהול מתוך רצון לחוות ריגושים חדשים. לכבד שלו נגרם נזק רציני והוא אושפז במצב קריטי. כיוון שמטבעו הוא חזק הצליח להבריא ולהיגמל.

נערה בת 17 ויטליות פחות טובה, תלמידה שקדנית אינטליגנטית ומצליחה בלימודים. בכתב היד יש סימנים לביקורתיות, לבלימות, לתקשורת לא קולחת ושוטפת, קו חוטי לא שטפי ולא הרמוני. בגלל עניין לא חשוב, היא הגיעה להתמוטטות עצבים ולא הייתה מסוגלת לתפקד. לא הצליחה לעמוד על רגליה ולכן היה צריך לאסוף אותה מביה”ס לביתה.

מאחר הוויטליות היא תכונה מולדת הנשארת פחות או יותר קבועה במהלך החיים, מלבד בתקופות של מחלה אנושה או זקנה מתקדמת חשוב שהדרישות הסביבה מהאדם ודרישותיו מעצמו יתאימו למידת הוויטליות שלו.
אני מקווה שנוכל לבחון את מידת הוויטליות ויכולת ההתאוששות שלנו ממשבר הקורונה כמה שיותר מהר

בריאות טובה לכולם

טופס יצירת קשר

Call Now Button