יומני היטלר – 6 מיליון יהודים – 6 מיליון דולר

מלי קדוש – מוסמכת האגודה לגרפולוגיה מדעית ישראל וחברה בארגון בודקי זיופים בארה”ב NADE=National Association of Document Examiners

איך זיהו שהיומנים שהתפרסמו בקול תרועה גדולה היו מזויפים ולא אותנטיים

לפני כ- 35 שנה פרסם מגזין חדשות גרמני סטרן קטעים ממה שהם כינו יומני היטלר. המגזין ערך בדיקות מקדמיות משלו והגיע להחלטה שהיומנים אותנטיים ולכן שילם 10 מיליון מרק גרמני (כ-6 מיליון דולר באותו זמן) עבור שישה ספרונים ושתי מחברות מיוחדות שהתייחסו לתקופה שבין 1932 ועד 1945.

פרסום היומנים

העיתונאי גרד היידמאן טען שגילה את היומנים והגיש אותם לבדיקה אצל מספר מומחים להיסטוריה של מלחמת העולם השנייה שאישרו לו שהיומנים אותנטיים.
העיתונאי בשלב הזה לא העביר את היומנים לבדיקה לגרפולוגים משפטיים או מומחים להשוואת כתב יד. המזייף טען שהכול חייב להיות חשאי ואסר על העיתונאי להיעזר בגרפולוג משפטי או במומחה להשוואת כתב יד.
המגזין יצא באמירה שהוא משוכנע שהמסמכים אותנטיים, שכתב היד אותנטי, שהם משקפים את הרגלי הכתיבה של היטלר, אישיותו, ואפילו מספר אירועים שהתרחשו במלחמה ומתוארים ביומנים. המגזין לא העלה בדעתו שאפשר שמדובר בזיוף ולא פנה לבדוק את החומר ע”י גרפולוג משפטי או מומחה להשוואת כתב יד.
ניו יורק טיימס פרסם מאמרים על היומנים בעמודו הראשון במשך ארבעה ימים ברציפות היות והעיתון חשב שאכן מדובר ביומנים אותנטיים וגם הניו יורק טיימס לא טרח להעביר את החומר המקורי לבדיקה מומחה להשוואה כתב יד או גרפולוג משפטי.
בהמשך הדרך מומחים לבדיקת מסמכים זיהו שמדור בזיוף.
אז מי היה המזייף ?

המזייף

קונרד קאג’ו נולד ב- 1938 במזרח גרמניה. אחרי מספר מקרים של גניבות הוא נעצר ונכלא.
קאג’ו סיפר במסיבה לחבריו ש- התגלו 27 יומנים של היטלר שנמצאו לאחר התרסקות של מטוס במזרח גרמניה. הוא אמר שיצר קשר עם מישהו שיכול להבריח זאת ממזרח גרמניה למערב.
גרייד הדמן עיתונאי נפגש עם קאג’ו בניסיון לסגור עסקה כדי שיוכל לקבל לידיו את היומנים של היטלר, וגם שילם מקדמה על היומניים.
קאג’ו נחשף לזיוף מסמכים בהקשר של פריטים הקשורים בנאצים בשנות ה-70 הוא נהג לזייף מסמכים בכדי לקדם את ההיסטוריה של האוסף שלו ולהעלות את ערכו.
הזיופים שלו היו גסים. הוא השתמש בנייר מודרני שדאג להכתים אותו בשקיות תה. הוא העתיק את כתבי היד של בורמאן, הס גאורינג גבלס הימלר והיטלר.
הוא העתיק ציורים של היטלר והוסיף לכך מכתב שכביכול מעיד על אותנטיות הציור . למעשה בחלק מזיופיו השתמשו אח”כ כדגימות חתימה מקוריות של היטלר וזה מה שיצר את הטעות בקביעה שהיומנים אותנטיים.
לפי קונרד קאג’ו אחרי שהבררה התרמית הוא סיפר שהוא יצר את היומן הראשון של היטלר ב .1978 שנתיים הוא עבד בכדי להשלים את כתיבת 27 היומנים שכביכול היו לו.
גם קאג’ו חקר את הנושא של היטלר על סמך חומר שהתפרסם בעיתונות, בכדי שהאירועים ביומנים ייראו אותנטיים. הוא התקשר לעיתונאי ואמר לו שקיבל משלוח נוסף שהוברח ממזרח גרמניה. נאמר לעיתונאי שחיי המבריחים בסכנה ולכן הוא צריך לשמור על סודיות מוחלטת ואיפול בכל הנוגע לפרשה. הם סיכמו מראש שלא יתייעצו עם בודק ממסכים או עם היסטוריון עד שכל 27 היומנים יגיעו לידי קונארד.
קאג’ו זייף ומכר בסה”כ 62 יומנים של היטלר. הוא עשה הרבה טעויות ביצירת היומנים
טעויות שמומחה להשוואת כתב יד וגרפולוג משפטי יכול לזהות בבדיקת החומר המקורי.
קודם כל הוא השתמש במחברות ביה”ס שלא היו קיימות בשנים-1933-1945.
המחברות היו מנייר באיכות נמוכה. המחברות הכילו פוליאסטר שלא היה בתקופה ההיא וכן הדבק לא היה מתאים לתקופה .החלו להשתמש בדבק זה רק אחרי מלה”ע ה-II.
היומנים הוכתמו בתה בכדי ליצור תחושה של מסמכים עתיקים. לא הייתה עדות לקרעים או שבירה של סיבי הנייר. חזית הדף נראתה חלקה ויפה לא תואמת למחברת משנים קודמות.
המזייף השתמש ב- 4 סוגי דיו שונים ביומנים, שלא תאמו לדיו שהיה קיים במהלך מלחמת העולם השנייה. מומחים להשוואת כתב יד שחקרו מאוחר יותר את התחמצנות הדיו הגיעו למסקנה שמדובר בדיו בגיל שנה או שנתיים.
62 ספרי היומן היו דומים מדי אחד לשני למרות שנטען שנכתבו במהלך של 13 שנה. כל מסמך שנכתב ואוחסן 40 שנה היה אמור להראות איזה שהם סימנים של גיל, לחות טחב וכד’.
למרות שהוא עשה תחקיר מדויק על מעשיו של היטלר היו לקאג’ו אי אלה אי דיוקים היסטוריים. במקביל ליומנים קאג’ו זייף מסמכים נוספים שקשורים בהיטלר שאח”כ הוגשו ככתב יד של היטלר אותנטי להשוואה עם היומנים.

איך הגיעו למסקנה שהיומנים מזוייפים?

במסיבת העיתונאים שנערכה במגזין סטרן עם פרסום היומנים לראשונה העלו העיתונאים ספקות רבים, העלו שאלות עקשניות ולא בירכו את המגזין על הסקופ המדהים.
כדי לבסס את הסקופ הצהיר המגזין כי ידאג להעביר את היומנים לבדיקת הארכיון הפדראלי של מערב גרמניה, כדי שיקבע האם היומנים אותנטיים או לא.
הארכיון הפדראלי יצא בהצהרה שהיומנים מזויפים, הארכיון הכריז שהיומנים הם חיקוי מגושם כמעט חובבני של כתב היד של היטלר.
אלה הממצאים המרכזים שהציגו בודקי המסמכים:
חומר ההלבנה והדבק בו השתמשו לא מתאים לגיל ויוצר לאחר מלחמת העולם השנייה,
הדיו היה בגיל של פחות משנתיים.
התוכן של היומנים כלל אי דיוקים היסטוריים רבים. התוכן הועתק מנאומים וכרוזים של היטלר.
ראשי התיבות מודבקים על דפי היומן, היומנים שהיו אמורים להיות כאלה שנכתבו במהלך 13 שנה נראו אחידים מדי ועקביים מדי.ראשי התיבות השגויים שבהם השמש קאג’ו מופיעים בחלק עליון כמונוגרמה FH
במקום AH אכן הפונט מתאים לתקופה של היומנים.בגופן הגרמני העתיק ששימש לכתיבה באותה תקופה
האות A והאות F היו דומות והטעו את הזייפן

המומחים שבדקו את היומנים:

  • ד”ר לואיס ורנר – בודק מסמכים של משטרה פדראלית במזרח גרמניה בדק את החומרים תחת אולטרא סגול והגיע למסקנה שהחומרים מהם מורכב היומן לא היו קיימים בחלקם לפני 1956 ולכן הוא קבע שהיומנים מזויפים.
  • ד”ר מקס פרי סולזר – מומחה לכתב יד שוויצרי שניהל את המחלקה במשטרה שם, הוא קיבל דוגמאות להשוואה שחלקן היות מקוריות וחלקן היו מזויפות. אחרי חודשיים של עבודה הוא קבע שהיומנים מקוריים.
  • אורדוי הילטון – בודק מסמכים שפרש לגמלאות גם הוא קיבל דגימות מזויפות במקביל לאותנטיות. מתוך 10 מסמכים הוא היה צריך לגבש עמדה לגבי שלושה והגיע למסקנה שגויה- הוא כינה את מי שכתב את המסמכים כאדולף היטלר במקום לומר שהמסמכים נכתבו ע”י אותו אדם.
  • קנט רנדל – הגיע למסקנה שמדובר בזיוף בגלל שחשב שמדובר בחיקוי עלוב, באיכות ירודה של דפים, דיו בעל חזות מודרנית, כתיבה ללא רבב ללא טעויות או הכתמות ואיכות כתיבה נמוכה. הוא הגיע למסקנה שמדובר בזיוף ע”י שימוש במיקרוסקופ, הוא מצא הבדלים מהותיים בעיצוב אותיות-H E K הוא באופן חכם קיבץ את כל הדגימות שיכולות להיות אותנטיות.
  • צארלס המילטון שהיה ידוע כאוסף חתימות זיהה את הזיוף ביומנים על סמך בדיקה מדוקדקת של המסמכים. הוא זיהה שהכתיבה הייתה זורמת מדי ועקבית מדי בכדי להיות אותנטית.

ההיסטוריה של היומנים לא הייתה עקבית עם מצבם הפיזי. יומנים ששרדו שריפה ונפילה ממטוס והיו בני 40 שנה ויותר, היו צריכים להראות במצב פחות טוב.
איכות הדף לא התאימה להיטלר שאהב דברים איכותיים. המשטרה לא התפנתה לבדוק את היומנים לעומק בתחילת הדרך. גרפולוגים משפטיים ובודקי המסמכים קיבלו הרבה דפים אך בחנו לעומק רק חלק קטן מהחומר

הזייפן נשפט ל- 42 חודשי מאסר על ההטעיה שביצע.

טופס יצירת קשר

Call Now Button