כתב יד "קריא" או "נוראי"

מלי קדוש – מוסמכת האגודה לגרפולוגיה מדעית ישראל וחברה בארגון בודקי זיופים בארה”ב NADE=National Association of Document Examiners

כתב יד “קריא” או “נוראי”

כאשר אני פוגשת אנשים חדשים הם מתעניינים בנוגע למקצוע שלי- גרפולוגיה.
לרוב כשאני מציינת שאני גרפולוגית מיד מתחילים כולם להצטדק. “יש לי כתב יד איום ונורא, לא קריא, לא ברור, לא יפה, אני אומנם משתדל אבל זה לא ממש משתפר… מה זה אומר עלי בתחום של הגרפולוגיה.
יש איזו תחושה שכתב היד צריך להיות מסודר, נקי, קריא, ברור.
כדי להרגיע אני נוהגת לציין שגם לי עצמי יש כתב יד לא קריא במיוחד, ובגרפולוגיה זה לרוב מוסיף נקודות חיוביות ולא מוריד.
כן, זה הזמן לאנחת רווחה, למרות שאין לאדם כתב יש יפה וקריא הוא עדין “בסדר”.
כשהגעתי לאוניברסיטה חברי לא הצליחו להיעזר במחברותיי, ונהגו להתלונן על כתב ידי. עד סוף סמסטר ראשון למדו כולם לפענח את הכתוב ומחברותי נדדו מיד ליד.
קריאות בגרפולוגיה היא תוצאה של כתיבה תקנית, לא רק מבחינת עיצוב האותיות אלא גם מבחינת גודלן, אותיות קטנות בהחלט מקשות על הקריאה, תוספות לאות או החסרת פרטים ביחס לתקן גם הם מקשים על הקריאה.
למעשה לכתיבה יש תכלית העברת מסרים מאדם לאדם ולכן לקריאות יש תפקיד חשוב.
באוכלוסייה הכללית ואצל הגרפולוגים ישנה נטייה להתייחס לכתב ידם של רופאים, שלרוב אינו קריא לחלוטין, לכך שהם אינם רוצים להיות מחויבים עד הסוף למה שנכתב ומעדיפים להשאיר עמימות מסוימת שמוסיפה להם הן יוקרה וחשיבות והן מאפשרת להם מילוט במקרה של אבחנה שגויה.
למעשה הגרפולוגיה בוחנת את סטיית הכתב מתקן הכתיבה. אומנם המורה רוחמה בכיתה א’ השקיעה מאמצים רבים בכדי שנכתוב נכון ויפה, תרגלה אותנו בכתיבה תמה, אך בסופו של עניין חלקים מאישיותנו מופיעים בסטייה מהתקן או באי הסטייה ממנו, ומקבלים פרשנות בתום של הגרפולוגיה, פרשנות שיכולה להעיד על אישיותם.

כתב קריא:

בתחום של הגרפולוגיה אנשים שכתב ידם מסודר נקי ע”פ התקן וקריא הם בדר”כ אנשים קונפורמיים שהולכים בתלם, שלא מנסים להיות שונים או ייחודים, לרוב הם לא מעיזים לעשות דברים שונים או אחרים או לבחור בסגנון ייחודי.
הגרפולוגיה תגדיר את חשיבתם בהירה פשוטה, הם לרוב אנשים כנים והגונים ואינם מנסים להסתיר ולהסתתר בכתב יד לא קריא.
בכתב יד שמעיד על רמה אישית גבוהה זה מעיד על אנשים אינטליגנטים בעלי אופי צנוע ופשוט.
בכתב ברמה אישית נמוכה מעיד על ילדותיות, חוסר בשלות יחד עם זאת לרוב אדם הגון ופשוט.
בבחינה גרפולוגית של כתב היד נראה חלוקה טובה בשטח, בהירות רבה, חלל מאוורר, כתב הרמוני, לחץ ברור, קווים נאים, אותיות דומות לתקן הכתיבה.
בבדיקה גרפולוגית של מורים פעמים רבות נראה שהם מסגלים לעצמם כתב יד קריא מפאת עיסוקם ולכן בניתוח כתב יד של מורים נלקחת בחשבון עובדה זו והם זוכים למעט הקלות בפירוש כתב ידם.
אציג כתב יד של בחורה ברמה אישית טובה עם כתב יד קריא ובהיר

כתב יד לא קריא

בתחום של הגרפולוגיה – אי קריאות מייצגת סטייה מהתקן הקליגראפי כתוצאה ממקוריות, יצירתיות, אלתור, ופיתוח ייחודי של האישיות. כאשר מדברים על כתב יד לא קריא כמובן שמדובר ברצף, לא כל כתב שסוטה מהתקן מוגדר ככתב לא קריא.
גרפולוגיה תגדיר אדם עם כתב יד כזה כאדם שהוא פעלתן, עם רצון ונטייה להיות מקורי ייחודי מעט שונה ולאו דווקא הולך בתלם. חשוב לו להיות שונה, ייחודי, לתפוס מקום משלו בעולם.
בניתוח גרפולוגי של כתב יד מהיר, לרוב נצפה לאי סדר ואי דיוק בפעילות, חוסר תשומת לב ומחשבה וחוסר ראייה לטווח ארוך.
במקרים קיצונים כתב יד לא קריא יכול להעיד על ערמומיות, על אדם המנסה להעמיד פנים ואדם הנוהג בחוסר יושר מסוים.
כדי להגיע למסקנה שמדובר באדם לא ישר ולא אמין חייבים לבחון סימנים נוספים הקשורים ביושר ואמינות.
בבדיקה גרפולוגית של כתב היד, נראה כתב מהיר, אותיות מעט מעוותות, או חלקים שחסרים באותיות, חלוקה לא טובה בשטח, חוסר ארגון וכד’.
למרות שנוח ונעים לקרוא כתב יד קריא מסודר וברור, ללא שום ספק אנשים שאינם כותבים ע”פ התקן הנלמד זוכים לנקודות זכות אך יש לקחת בחשבון שהכל תלוי במינון ובסימנים נוספים.

אציג כתב יד של בחורה ברמה אישית גבוהה עם כתב יד פחות קריא

כתבי היד נלקחו מספרה של חוה רצון

חג שבועות קרב- חג מתן גבינות, זה חג אהוב עלי במיוחד שמסמל תחושה של טוהר, יופי, אסתטיקה, הרמוניה. במקרה זה הנקי היפה הוא בהחלט המועדף.

טופס יצירת קשר

Call Now Button