מי אתה ד"ר יוזף מנגלה ?

מלי קדוש – מוסמכת האגודה לגרפולוגיה מדעית ישראל וחברה בארגון בודקי זיופים בארה”ב NADE=National Association of Document Examiners

מלאך המוות מאושוויץ

ד”ר גוזף מנגלה למד רפואה ואנתרופולוגיה, נושא הדוקטורט שלו באנתרופולוגיה היה מחקר על הלסת התחתונה בקרב 4 קבוצות גזע. נושא הגזע העסיק מאד את מנגלה עוד לפני שהוא הפך להיות חלק מהמכונה הנאצית.
מנגלה היה עוזרו של מדען שחקר את נושא התאומים ד”ר פון פרשוהר במוסד לביולוגיה תורשתית ו”היגיינה גזעית” בפרנקפורט. פון פרשוהר היה מדען מוביל, שהיה ידוע במיוחד בשל המחקר שלו בגנטיקה, ומתוך כך גילה עניין רב בתאומים, עניין שהוביל את מנגלה מאוחר יותר לניסויים מחרידים בתאומים כמו ניסיון לשנות את צבע עיניהם בעזרת כימיקלים שהוזרקו לעיניו של אחד התאומים. מנגלה ערך ניסויים בתאומים בניגוד לכל אתיקה רפואית.
שורדי שואה ורופאים אחרים שפעלו כחלק מהמוכנה הנאצית, מתארים אותו כאדם להוט להצליח בתפקידו. אחת הסיבות שנראה שהוא יצר לעצמו תדמית של אדם חשוב במיוחד הייתה שהוא היה נמרץ במיוחד.
בעוד שרופאי אס אס רבים לא עשו יותר ממה שנדרש מהם, מנגלה תמיד היה בתנועה, עסוק בעבודתו ויזם פרויקטים חדשים. יותר מכל רופא אחר של האס.אס, נראה שהוא מצא את הייעוד שלו באושוויץ.

איזה עובד גייס לעצמו היטלר ?
הרופאים הנאצים הוקצו, על בסיס סיבובי, לעמוד על הרמפה ולבחור את האסירים שהגיעו במשאיות וברכבות, אלו מהם יחיו, כעובדים במחנה, ואלו שייהרגו.
מנגלה הגיע לתורו ברמפה, כמו כולם, אך הוא הופיע שם לעתים קרובות כדי לוודא שכל תאום ב”תחבורה”, כפי שנקראו הרכבות, ייאסף ויישמר לצורך מחקרו. אבל האסירים ראו זאת אחרת. במשפט של אנשי אושוויץ לשעבר, בפרנקפורט בשנת 1964, אסיר שהוטל לפרוק את המשלוחים נזכר רק בשמו של מנגלה. כשהשופט העיר, ”מנגלה לא יכול היה להיות שם כל הזמן”, ענה העד: ”לדעתי, תמיד, לילה ויום הוא היה שם”.
מנגלה הביא רוח ותנופה למשימת הסלקציה עד כדי כך שהאסירים זכרו אותו במיוחד.

הוא היה דמות אלגנטית על הרמפה – נאה, מטופח, זקוף במיוחד ביציבה. אסירים תיארו אותו לפעמים כ”נראה מאוד ארי”או” גבוה ובלונדיני “, כשהוא היה למעשה בגובה בינוני, עם שיער כהה וגוון כהה.
אסירים אמרו כי מנגלה ” העביר רושם של אדם עדין ותרבותי ” ודיברו על ההבעה” העליזה על פניו. . . כמעט כמו שהיה לו כיף. . . הוא היה שובב מאוד”.

מה אומר כתב היד שלו?
בכתב היד שלו בהחלט ניתן לזהות אנרגיה גבוהה חריצות ומסירות לתפקיד, נראה שהוא אדם שיטתי רציני, לא חוסך מעצמו מאמץ בדרך אל המטרה.

בכתב היד אפשר גם למצוא מדי פעם התפרצויות וקוצר רוח אם המשימות לא מתקדמות לשביעות רצונו או בניגוד לכללים שנקבעו.
אנשים תיארו אותו מצד אחד חברי קולגיאלי נעים מזמזם ושורק מוזיקה של ורדי, ואגנר , יוהאן סבסטיאן באך, מאידך מאד אינטרסנטי בדרך בה הוא מתחבר לאנשים משפיעים כאלה היכולים לתרום לקידומו האישי.

כתב היד שלו לא הרמוני ולא מאוזן, יש בו אינטנסיביות ואובססיביות רבה שבאה לידי ביטוי גם בהתנהלות המקצועית שלו גם בהתנהלות הבינאישית.
מספרים עליו שנהג להדליף ולהלשין על חבריו לעבודה, כדי לקדם את עצמו ולהאדיר את תרומתו ועשייתו.

איך המוסד לא הצליח לצוד אותו
מנגלה ברח לארגנטינה משם לאורוגואי ואח”כ ברח לברזיל.
שם השתקע נישא מחדש לאלמנת אחיו פעל בשמות בדויים וכפי שהיה אובססיבי במהלך המלחמה הוא המשיך בכך גם אח”כ, הוא לא הניח למחקרו על תאומים. ישנה סברה שהוא פעל בנושא מחקר על תאומים, ברמה שנולדו בעיירה בברזיל תאומים רבים בניגוד לאפשרות הסטטיסטית.
ביומנים שניהל ותיעד נמצאו כ- 3000 עמודים עם כתב ידו וציור שעניין את החוקרים ושיקף את
אישיותו הבעייתית, חסרת גבולות תובענית ואובססיבית.
הושקעו מאמצים רבים, הן בכוח אדם והן בעלויות. היו תקופות שרודפיו של מנגלה ניחנו בנחישות מבצעית רבה, והיו זמנים שהמבצע התנהל בעצלתיים. שנים ארוכות המוסד היה בטוח שמנגלה מסתתר בפרגוואי ולא נבחנו אפשרויות נוספות. היום ידוע שבאחרית ימיו הגיע לברזיל וכנראה גם שם עסק במחקר על תאומים. ישנו תיעוד שבנו שוחח איתו וברזיל הוזכרה כמקום בו הוא נמצא.

הסוף
מנגלה מצא את מותו בגיל 68 בשחייה, חטף שבץ מוחי ומת, שנים ארוכות עד שגופתו זוהתה כ-זו של מנגלה, אחרי שהגופה שכבה במכון הפתולוגי בברזיל עשרות שנים, הוחלט לאשר לסטודנטים לרפואה לבצע ניסויים ומחקרים על גופתו.
אולי נחמה קטנה.

טופס יצירת קשר

Call Now Button